Marqués de Monistrol Brut (0) 7710
6.4
Xarello 40%, parellada 30%, macabeo 30%
Torr, något aromatisk smak med inslag av gröna äpplen, jäst och grapefrukt. Serveras vid ca 10°C som aperitif eller till lättare rätter av fisk och skaldjur.
- Flaska, 750 ml 80.00 kr
- Magnum, Naturkork 1500 ml 139.00 kr

Tasteline
Tasteline (Viktat betyg: 2 av 10)
Cavaviner görs alltid av druvor typiska för Spanien, i Marqués de Monistrol finns xarel-lo, parellada och macabeo representerade. Tyvärr snäppet ner igen i betyg jämfört med senaste provning, i dagsläget är doften stor och fadd med toner av päronkompott och bröd. Smaken saknar sin forna finess och betonas nu av marsipan och piggelin. Helt enkelt inte prisvärt.
Camilla Settlin och Ulrika Karlsson
2011-10-13
Sydsvenskan
Sydsvenskan (Viktat betyg: 8 av 10)
Sträng doft med prägel av gråpäron och blodapelsin; lätt på tungan med förvånansvärt sirliga syror och viss elegans. Trevligt.
Anders Fagerström
2009-12-22
Vinklubben
Vinklubben (Viktat betyg: 10 av 10)
Cava som drar åt det attraktiva limefräscha hållet, dessutom med spänstig fruktighet, balanserad jäst och gröna svenska äpplen. Om man provar detta blint gissar man på en prislapp bortåt hundalappen och inte ynka 67 kronor.
2007-12-15