Röda Viner, Kryddigt & Mustigt
Marqués de Riscal Reserva (2007) 2573
7.1
Tempranillo 80%, mazuelo 10%, graciano 10%
Utvecklad, kryddig smak med fatkaraktär, inslag av korinter, mörka körsbär, tobak, läder och mörk choklad. Serveras vid 16-18°C till rätter av mörkt kött.
- Flaska, Naturkork 750 ml 141.00 kr

Tasteline
Tasteline (Viktat betyg: 6 av 10)
Ett stabilt och bra vin som fortsätter hålla måttet sen vi provade det förra gången. Doften är fylld av fruktkaramell, choklad och dill. Smaken är klassiskt russinlik med inslag av körsbär, dill och vanilj och därtill fräsch syra. Ekfaten är väl avvägda. Ett spanskt matvin som passar fint till smakrika kötträtter av allehanda slag, gärna grillat.
Camilla Settlin och Ulrika Karlsson
2011-03-21
Allt om Mat
Allt om Mat (Viktat betyg: 8 av 10)
Ståtligt med mogen frukt, inslag av kakao, vanilj, jord och lång eftersmak.
Vingruppen
Vinklubben
Vinklubben (Viktat betyg: 5 av 10)
Ett områdestypisk reserva som fortfarande vinner på lagring. Blåbär, plommon och choklad i doften. Smaken är fortfarande ung med bra frukt och syra. Fin örtighet som kompletterar de mörka bären och chokladen bra. Det tramsiga guldnätet runt flaskan går bort. Kanske en tia för dyr.
2004-09-18