Röda Viner, Fruktigt & Smakrikt
Torres Gran Coronas Cabernet Sauvignon Reserva (2008) 12697
8.1
85% cabernet sauvignon och 15% tempranillo.
Fruktig, aningen utvecklad smak med fatkaraktär, inslag av svarta vinbär, plommon, choklad och tobak. Serveras vid cirka 18°C till rätter av lamm- eller nötkött.
- Flaska, Naturkork 750 ml 99.00 kr

Tasteline
Tasteline (Viktat betyg: 6 av 10)
Ett stilsäkert vin som får höjt betyg för denna årgång. Ett vin som passar bra till rätter av nöt och lamm men även vilt med kryddiga tillbehör. Här bjuds mustig frukt och kryddor i doften. Smaken går i samma stil, därtill med körsbär, viss bitterhet, läder och rostade fat i fokus. Klassiskt och med balanserad koncentration och trevlig eftersmak. Ett vin med stort användningsområde.
Camilla Settlin och Ulrika Karlsson
2012-03-27
Svenska Dagbladet
Svenska Dagbladet (Viktat betyg: 10 av 10)
Välgjort Penedèsvin med rik svartvinbärsfrukt, kryddiga lakritstoner och lång trevlig eftersmak. Passar bäst till mustiga stekar av lamm eller nöt.
Mikael Mölstad
2012-04-20
Allt om Mat
Allt om Mat (Viktat betyg: 8 av 10)
Generöst med toner av mogna plommon, vinbär och lätt krydda. Därtill lite längd i eftersmaken.
Vingruppen
Allt om Mat
Allt om Mat (Viktat betyg: 8 av 10)
Stramt, snyggt och lätt fatbetonat med god cassislik frukt.
Vingruppen
Vinklubben
Vinklubben (Viktat betyg: 8 av 10)
En av ingredienserna i Torres framgångsrecept är att de anammat franska druvsorter. I detta vin är dock cabernet sauvignon flankerad av tempranillo. Vinet är både komplext, utvecklat och lättillgängligt. Passar utmärkt till kraftiga kötträtter.
2005-03-06